• O szkole

•

Nasza szkoła jest jedyną w mieście i powiecie szkołą o profilu integracyjnym. Każde dziecko ma tu zapewnione warunki do rozwoju postaw i umiejętności, które są niezbędne na dalszych etapach edukacji i kształtują wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Sprzyja temu mała liczebność klas i indywidualne podejście do każdego ucznia. Nad rozwojem uczniów czuwa wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna: nauczyciele nauczania początkowego i przedmiotowcy, psycholog, logopeda, oligofrenopedagodzy, terapeuta – reedukator, surdopedagog. Lekcje są prowadzone przez dwóch nauczycieli. W zależności od potrzeb uczniowie mogą realizować indywidualne programy nauczania dostosowane do ich możliwości.

Integracyjny system kształcenia i wychowania polega na maksymalnym włączeniu dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych do placówek umożliwiających im dorastanie i naukę w gronie zdrowych rówieśników.
          Większość uczniów objętych integracją w naszej placówce to dzieci z zaburzeniami słuchu i wzroku oraz przewlekle chore. Klasy dobierane są tak, aby funkcjonowali w nich uczniowie z różnymi rodzajami schorzeń. Liczba uczniów w klasie integracyjnej wynosi od 15 do 20, w tym od 3 do 5 o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z uczniami pracuje dwóch nauczycieli. Pierwszy – nauczyciel przedmiotu, drugi – pedagog posiadający specjalne przygotowanie (nauczyciel wspomagający), którego zadaniem jest dostosowanie form i metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych. Nie ma zatem różnic w jakości nauczania, ale w sposobie przekazywania wiedzy.
          Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadają orzeczenia Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, które zawierają zalecenia do objęcia ich różnymi formami wspomagania. W szkole korzystają zatem z dodatkowych zajęć specjalistycznych prowadzonych w doskonale wyposażonych gabinetach. Zajęcia odbywają się pod okiem specjalistów: psychologa, surdopedagoga, logopedy, terapeuty, rehabilitantów.
          Większość naszych nauczycieli zdobyła dodatkowe kwalifikacje do pracy z dziećmi z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Udoskonaliliśmy również naszą placówkę pod względem technicznym. Naszym dużym udogodnieniem jest winda dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.  Toaleta, podjazdy, uchwyty, balustrady to inne  udogodnienia w codziennym funkcjonowaniu uczniów.

Zajęcia pozalekcyjne rozwijają zainteresowania wszystkich chętnych uczniów bez względu na sprawność. Udział w zawodach i konkursach to najlepszy sprawdzian ich możliwości.
          Rodzice naszych uczniów w klasach integracyjnych widzą szansę na rozwój intelektualny i emocjonalny swoich dzieci. Ewentualne wątpliwości i obawy pozostałych rodziców należy rozwiać, wskazując zalety szkoły z oddziałami integracyjnymi:

• budowanie wzajemnej tolerancji, empatii i asertywności,
          • pomaganie sobie w przełamywaniu słabości i ograniczeń,
          •  nauka rozwiązywania konfliktów.

DYSPONUJEMY:

• multimedialnie wyposażonymi salami lekcyjnymi
          • świetlicą
          • pracowniami komputerowymi
          •  biblioteką
          • salą gimnastyczną
          • basenem
          • gabinetami do zajęć terapii pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej

OFERUJEMY:

• nowoczesne nauczanie wyposażające uczniów w wiedzę przydatną w przyszłym życiu i kształtujące niezbędne umiejętności praktyczne;
          • zajęcia reedukacyjno-terapeutyczne, korekcyjno-kompensacyjne, neurologopedyczne, terapii psychologicznej, logorytmiczne, muzykoterapii, gimnastyki korekcyjnej;
          • zajęcia pozalekcyjne: koło matematyczne, koło literackie, koło teatralne, koło historyczne, zespół wokalny, zajęcia sportowe, koło modelarskie;
          •  opiekę świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci wymagających dodatkowego wsparcia edukacyjnego i pedagogicznego;
          • naukę języka niemieckiego i angielskiego od klasy pierwszej.