• Verba docent, exempla trahunt

          • Postanowiliśmy wraz z naszymi uczniami przybliżyć język łaciński, który wbrew pozorom pojawia się w różnych dziedzinach naszego życia. Jest go sporo w lekturach szkolnych, w tekstach podręcznikowych z języka polskiego i historii. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy w gablotkach szkolnych.

          • Konkurs Archimedes

          • 9 listopada 2022 roku odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs matematyczny “OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS. MATEMATYKA PLUS. Konkurs ten stanowi jedną z form, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Przyczynia się on również do pogłębiania wiedzy z matematyki. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 39 osób z klas trzecich, czwartych, piątych, szóstych i ósmych. Dwóch uczniów uzyskało tytuł laureata: Kacper Tarkowski z klasy 3 A i Maja Apostoluk z klasy 3 C. Gratulujemy laureatom

          • SP 2 dla WOŚP

          • Nauczyciele i rodzice wspólnie dla WOŚP! Takie piękne inicjatywy tylko u nas. Słodka kawiarenka przyciągnęła same uśmiechnięte twarze, które wspomogły swoimi zakupami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To najpiękniejsza Orkiestra na tej Ziemi i jesteśmy dumni, że możemy w niej grać. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy 1030 zł plus to, co zostało wrzucone do puszki. Dziękujemy pozytywnie zakręconym nauczycielom i rodzicom, którzy pomogli w organizacji kawiarenki oraz uczniom, którzy sprawili, że ciacho zniknęło zanim jeszcze się pojawiło! Dziękujemy także CNS za udzielone wsparcie techniczne.

          • Policzyć się z cukrzycą

          • Nasi uczniowie i nauczyciele wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tym razem na sportowo. Od 17 lat na biegowo można "Policzyć się z cukrzycą" i tego podjęli się się nasi przedstawiciele. Dobrej zabawie biegowej nie przeszkadzał mrozik, a towarzyszyła gorąca zupa, pyszne ciasto, energetyczna muzyka i szczęśliwe dla niektórych losowanie nagród. Wielkie brawa dla WAS!

          • Projekt Krokus

          • Projekt Krokus to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych. Realizacja Projektu rozpoczęła się w Irlandii w 2005.W tym uczniowie klasy 3a i 6a z SP2, wzięli udział w tym wydarzeniu.
            Pierwszym działaniem było sadzenie krokusów, które są sadzone jesienią w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa. Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej.
            Udział w Projekcie Krokus daje możliwość wprowadzenia młodych ludzi w historię Holokaustu poprzez konkretne działanie oraz zwiększenia świadomości na temat zagrożeń płynących z postaw rasistowskich i innych form uprzedzenia i dyskryminacji. Młodzi dowiadują się, jak ważna jest integracja społeczna i szacunek dla wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie, niepełnosprawność, orientację seksualną czy poglądy religijne.
            Uczniowie naszej szkoły biorący udział w tym projekcie oraz klasy 8 a i b, które realizowały tematykę II wojny światowej, poznały losy najsłynniejszej żydowskiej dziewczynki na świecie, Anne Frank, w filmie animowanym „Gdzie jest Anne Frank”. Po projekcji uczniowie dzielili się swoimi odczuciami i refleksjami na temat problematyki wykluczenia, prześladowań i nienawiści na tle rasowym, które zostały przedstawione w historii nastoletniej Anne, która opisywała swoje przeżycia okupacyjne w słynnym dzienniku.
            W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczniowie klasy 3a i 6a upamiętnili to wydarzenie wspólnym, refleksyjnym i poruszającym czytaniem Zapisków z Zielonego Zeszytu-pamiętniku Racheli.
            Aby przybliżyć dzieciom kulturę i religię Żydów uczeń klasy 3a, Dawid Szybalski przygotował prezentację o judaizmie, a dzięki poczęstunkowi uczestnicy poznali zwyczaje kuchni żydowskiej.
            Wszyscy uczestnicy tego projektu wiedzą, że sadzimy żółte krokusy, aby upamiętnić wszystkie dzieci, które zginęły w Holokauście. W ten sposób nigdy nie zostaną zapomniane, a pamięć o nich i ich życiu będzie przekazywana przyszłym pokoleniom.

          • Konkurs recytatorski

          • Po wcześniejszych klasowych eliminacjach odbył się w dniu dzisiejszym szkolny etap konkursu recytatorskiego uczniów z klas 1, 2 i 3. To coroczne spotkanie najmłodszych, odważnych artystów, którzy udowadniają, że warto próbować. W tym roku w organizacji konkursu pomogli: Informacja Turystyczna - Visit Nowa Sól oraz pani Beata Kulczycka Naczelnik Wydziału Programowania i Promocji wraz z pracownikami, za co bardzo dziękujemy. Ufundowane nagrody sprawiły uczestnikom dużą radość. W kolejnym etapie naszą szkołę będą reprezentować: Emila Szablowska z kl. 1b, Milena Wider z kl. 2c i Dawid Szybalski z kl. 3a. Gratulujemy i wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie wierszy konkursowych.

          • Życzenia świąteczne

          • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu zasłużonego wypoczynku oraz czasu spędzonego z najbliższymi. Za nami kolejny rok trudnej, ale bardzo dobrej pracy. Przed nami kolejny pełen wyzwań. Życzymy, by niósł radość, nadzieję oraz satysfakcję w życiu zawodowym oraz prywatnym.
            Drodzy Rodzice
            Składamy Wam życzenia radosnych Świąt pełnych spokoju i radości. Dziękujemy za kolejny rok współpracy, wsparcia i zaangażowania w życie szkoły. Niech ten kolejny także zaowocuje wspólnymi działaniami i nowymi pomysłami.

                            Dyr. M. Czerniawska, wicedyr. P. Graczyk

          • IV B w NBP

          • W dniu 7 grudnia klasa IVB odwiedziła oddział Narodowego Banku Polskiego w Zielonej Górze. Inicjatorami tego wyjazdu byli rodzice, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka, która zapewniła nam wiele atrakcji. Najpierw każdy z nas mógł wymienić swoje drobniaki w automacie na wyższe nominały. Ta niezwykła maszyna szybko przeliczyła pieniążki, wydrukowała pokwitowanie, z którym każdy w kasie otrzymał równowartość bilonu. Po tej bankowej operacji odbyły się warsztaty, na których dowiedzieliśmy się, jak wyglądały pieniądze dawniej, czym były płacidła, jakich przedmiotów używano do płacenia i dlaczego. Mogliśmy również dowiedzieć się o funkcjonowaniu ochrony banku i zobaczyć z bliska sprzęt jakim się  posługuje. Każdy z uczestników wycieczki aktywnie uczestniczył w warsztatach i na koniec otrzymał drobny upominek. Wiedza zdobyta na tej wycieczce na pewno zaowocuje w przyszłości. POLECAMY!

          • Szkoła do hymnu

          • Na zaproszenie nowosolskiego LO wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do hymnu" oraz Polonez dla Niepodległej. W obu wzruszających wydarzeniach aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie- tańcząc wspólnie ze starszymi kolegami oraz śpiewając hymn ze wszystkimi zgromadzonymi przed LO. To była piękna lekcja o miłości do ojczyzny i poszanowaniu wolności.

          • Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Organizatorami i koordynatorami tego dnia byli nauczyciele matematyki oraz pani bibliotekarka. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia, które odbywały się na przerwach. Egzaminatorami byli uczniowie klas siódmych i ósmych. Tworzyli oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy i przepytywali wszystkich chętnych uczniów klas 4-8 oraz dorosłych (rodziców, nauczycieli, administrację i obsługę szkoły). Każda osoba, która odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymywała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki uczniowie klas 4 - 8 rozwiązywali matematyczne łamigłówki, związane z tabliczką mnożenia.

          • Sukcesy w konkursie CzytaMY

          • Przed wakacjami informowaliśmy o sukcesie naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie promującym czytanie "CzytaMY". Niestety, dzieci nie były obecne na podsumowaniu konkursu w Katowicach. W imieniu organizatorów nagrody wręczyła uczniom pani dyrektor Marta Czerniawska. Serdecznie gratulujemy Lenie Cincio, Nadii Kotowskiej i Jasiowi Wszołkowi z III c ( I miejsce w kategorii film) oraz Ani Zeman i Oli Frąckiewicz z IV b (III miejsce również za film).

          • Pierwsze sukcesy na Czwartkach Lekkoatletycznych

          • Wraz z nowym rokiem szkolnym wystartowały rywalizacje w ramach Czwartków Lekkoatletycznych i miło nam donieść, że od samego początku stawiamy sobie wysoko poprzeczkę! Podczas pierwszych zawodów na podium stanęła Vanessa Draczyńska zdobywając 1 miejsce na 600 m. i Rafał Nowek, który wspiął się na 3 miejsce w rzucie piłeczką palantową. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim naszym zawodnikom, którzy stanęli do rywalizacji!

          • Wycieczka do Pałacu Chichów

          • W Pałacu Chichy chichów było co niemiara! Ale jakże mogłoby być inaczej, skoro była to wycieczka klasy 2b i 2cSiła śmiechu uczniów przegoniła deszczowe chmury, chociaż i dla nich była alternatywa, bo żadna pogoda nam nie straszna. W pięknych okolicznościach przyrody, w pałacu z duszą i w towarzystwie pełnych pasji właścicieli twórczo spędziliśmy czas tworząc na warsztatach ceramicznych. Była chwila na zabawę, naukę strzelania z łuku, ognisko, a nawet spotkanie z dinozaurami. Polecamy to miejsce wszystkim, którzy jeszcze nie mają pomysłu na swoją wycieczkę.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023 dobędzie się 1 września (czwartek) o godz. 9.00 na placu przed wejściem głównym do szkoły. Szczególnie serdecznie zapraszamy uczniów klas pierwszych!

          • Konkursy promujące czytelnictwo

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w kilku konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Mimo, że nie zawsze zostają wyróżnieni, warto zauważyć ich przygotowanie i wykonanie zadań konkursowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości.

            Ogólnopolski Konkurs Wydawnictwa Mamania na booktrailer – zwiastun filmowy serii książek „Klub opiekunek” i „Strachociny”. Udział wzięli: Julia Kusiak, Asia Bukowska i Aurelia Andrzejewska z kl. III c oraz Lena  Śliwczyńska, Vanessa Kisza i Oliwier Przybylski z III b.

            Ogólnopolski konkurs literacki Wydawnictwa Nowa Era „Popisz się talentem”. Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania detektywistycznego. Udział w tym konkursie wzięła Daniela Baranowska z kl. III b.

            Ogólnopolski Konkurs promujący Czytanie „CzytaMY”. W kategorii klas I – IV po zapoznaniu się z książką Justyny Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” komiks przygotowały uczennice kl. III b: Lena Kęczkowska i Rozalka Banaszyk. Również do tej książki film nakręciły Ania Zeman i Ola Frąckiewicz z III b zajmując III miejsce w konkursie. Natomiast uczniowie II c: Lena Cincio, Nadia Kotowska i Jaś Wszołek zajęli I miejsce.

          • Zaproszenie do Parku Fizyki

          • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej z Oddziałami Integracyjnymi serdecznie zaprasza mieszkańców Nowej Soli i okolic do udziału w imprezie plenerowej zorganizowanej w Parku Fizyki dnia 7 maja 2022r. w godzinach od 12.30 do 14.30. W programie: warsztaty z robotyki „Robot Dash i Ozoboty”, programowanie z klockami Lego, ciecz nienewtonowska” i „Lampa- lawa”, warsztaty z muzykoterapii, plener malarski.

          • Życzenia wielkanocne

          • Z okazji Świąt ielkiej Nocy wszystkim pracownikom naszej szkoły, rodzicom oraz uczniom życzymy radości oraz odpoczynku. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych przyniesie spokój i pozwoli nabrać sił do podejmowania nowych wyzwań.

            Marta Czeniawska i Piotr Graczyk

          • Konkurs Archimedes

          • 8 listopada 2021 roku odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs matematyczny “OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS. MATEMATYKA PLUS. Konkurs ten stanowi jedną z form, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Przyczynia się on również do pogłębiania wiedzy z matematyki. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas czwartych, piątych, siódmych i ósmych. Aż 11 uczniów uzyskało tytuł laureata. Gratulujemy świetnych wyników w konkursie!

          • Dzień Wiosny

          • Żeby bawić się i grać wcale nie trzeba kupować nowych gier. Wystarczy rozejrzeć się i wykorzystać to, co mamy wokół siebie. Udowodnili to uczniowie klas IV - VIII, wykonując własnego pomysłu gry z materiałów nadających się do recyklingu. Najpierw było wycinanie, sklejanie, malowanie, a następnie prezentowanie i sprawdzanie użyteczności gier.Poza tym każda z klas wykonała plakat pod hasłem „Wiosenna dziesiątka”, szukała ukrytych zagadek, a przynosząc bratki zadbała o to, by już nikt nie miał wątpliwości, że mamy wiosnę. Wszystko to działo się z okazji pierwszego dnia wiosny.Oczywiście nie zapomnieliśmy dziś wesprzeć osób z zespołem Downa ubierając dwie różne skarpetki i integrując się w ten sposób z ludźmi z trisomią.To był bardzo udany pierwszy dzień wiosny, za który dziękuje wszystkim Samorząd Uczniowski!