W maju odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zawody bocci - 11 Integracyjne Mistrzostwa Zielonej Góry w Bocci. Tym razem udział w nich wzięli najmłodsi i najmniej doświadczeni zawodnicy, ale po ukończeniu szkoły przez starszych kolegów, to właśnie oni od września stanowić będą trzon naszej drużyny. Zdobywamy więc wspólnie doświadczenia, poznajemy przeciwników i wzorem lat ubiegłych dzielnie walczymy o wysokie lokaty.
Nasi stypendyści
W poniedziałek 13 maja w Parku Interior Fundacja "Ukryte Talenty" wręczyła stypendia zdolnym uczniom z nowosolskich szkół podstawowych, a także z klas gimnazjalnych. Fundacja wspiera dzieci i młodzież wykazujących się szczególnymi uzdolnieniami i sukcesami w różnych dziedzinach nauki. Wśród nich znalazły się Katarzyna Szymańska z Vb oraz Anita Benysek z IIIa gimnazjum. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pióra Koszałka Opałka dla mistrzów ortografii
W ramach Dnia Patrona Szkoły nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Ortograficznego O pióro Koszałka Opałka. Uczniowie wszystkich grup wiekowych napisali dyktanda oparte na treści utworu Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Rywalizacja była bardzo wyrównana i okazało się, że wyłonienie zwycięzców wymagało dogrywki.
A oto nasi mistrzowie ortografii:
- Jakub Theil z klasy II a i Weronika Wesołowska z klasy II b najlepiej spisali się w grupie najmłodszej,
- Dobrosława Sietnik z klasy VI a jest zwyciężczynią wśród klas IV –VI,
- Krystian Gruszkiewicz z klasy VIII a okazał się bezkonkurencyjny w grupie najstarszej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i już dziś zachęcamy do szlifowania formy na następną edycję konkursu.
Marianki rozdane
Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów i nauczycieli na ceremonię rozdania Marianek – statuetek, które wpisały się już w naszą szkolną tradycję i zostały przyznane po raz trzeci. Okazją do wręczenia tych statuetek była kolejna rocznica urodzin patronki naszej szkoły – Marii Konopnickiej. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, Marianki zostały przyznane w następujących kategoriach:
ZAWSZE OBECNY – za najlepszą frekwencję,
GŁOWA PEŁNA POMYSŁÓW – za pomysłowość i kreatywność,
MISTRZ DOBRYCH MANIER – za nienaganną kulturę osobistą,
MÓL KSIĄŻKOWY – za czytelnictwo,
POMOCNA DŁOŃ – za koleżeńskość.
W kategorii ZAWSZE OBECNY Mariankę otrzymali: Bartosz Wilczyński z klasy I a, Jagoda Machowiak z klasy III a, Hanna Leśniarek z klasy II a, Miłosz Ligucki z klasy II b oraz Maciej Machowiak z klasy IV b – wszyscy za stuprocentową obecność na zajęciach.
W kategorii GŁOWA PEŁNA POMYSŁÓW Marianka powędrowała do Leny Maciejewskiej z klasy I c, Tomasza Patoki z klasy II a i Wiktorii Kolańskiej z klasy VII a.
W kategorii MISTRZ DOBRYCH MANIER statuetkę przez rok dzierżyć będą: Michalina Sendłak z klasy I b, Weronika Mosorzewska z klasy V b oraz Dobrosława Sietnik z klasy VI a.
W kategorii MÓL KSIĄŻKOWY Marianka trafiła w ręce Joanny Ostapowicz z klasy III a oraz Elwiry Andrzejewskiej z klasy V a.
W kategorii POMOCNA DŁOŃ wyróżnieni statuetką zostali: Gabriel Wozowczyk z klasy II a, Nikola Urbańska z klasy IV a i Klaudia Rozbicka z klasy VII b.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i przypominamy, że Marianka jest nagrodą przechodnią. Przez rok będzie ozdobą klas, aby po tym czasie trafić w ręce kolejnych uczniów. Dziękujemy za udział w naszej gali i zapraszamy na kolejną już za rok.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Prawie rok czekaliśmy na ten dzień. W ramach obchodów Dnia Patronki naszej szkoły odsłoniliśmy uroczyście tablicę pamiątkową ufundowaną w 1987 roku z okazji nadania szkole imienia Marii Konopnickiej. Po przeprowadzce z budynku przy ulicy Staszica na ulicę Gimnazjalną, tablica znalazła swoje miejsce w hallu, tuż przy gablocie ze sztandarem szkoły. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele klas I – VIII. Zaszczytu odsłonięcia tablicy dostąpili najmłodsi reprezentanci naszej społeczności - gospodarze klas pierwszych. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanki pod tablicą przez przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego Paulinę Szwed. Red. Jolanta Pietruszewska – Geppert
1A w Muzeum Miejskim
Uczniowie kasy 1A poznając kolejne ważne miejsca naszego miasta, tym razem wybrali się do Muzeum Miejskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania wnętrza mieszczańskiego-dawnych mebli, oświetlenia, strojów, przyborów kuchennych i instrumentów. Następnie poznaliśmy wystawę militariów, która w swoich zbiorach ma około 140 eksponatów. Dla dzieci szczególnie interesująca okazała się stała ekspozycja przyrodnicza prezentująca głównie przyrodę nadodrzańską. Uczniowie świetnie się bawili rozpoznając odgłosy wydawane przez zwierzęta. Podczas zwiedzania pierwszoklasiści oglądnęli makietę planu miasta Neusalz i usłyszeli wiele informacji o powstaniu Nowej Soli. Tym razem wyjście było pełne historyczno-przyrodniczych zagadnień i z pewnością na długo zostanie w pamięci dwójkowiczów . Red. Iwona Kałuska
Dzień Świadomości Autyzmu
Dnia 2 kwietna obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym ważnym dniu. Uczniowie i nauczyciele otrzymywali symboliczne niebieskie buźki, będące znakiem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. W celu pogłębiania wiedzy naszych uczniów na temat autyzmu, wyświetlaliśmy filmy pokazujące trudności, z jakimi muszą mierzyć się autyści. Nie obyło się też bez przyjemności. Samorząd Szkolny przygotował z tej okazji kawiarenkę ze słodkościami. Wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy!
Nowy sezon w Parku Fizyki otwarty
1 kwietnia został zainaugurowany nowy sezon w Parku Fizyki. Uczniowie nowosolskich szkól mogli oglądać pokazy naukowe przygotowane przez nauczycieli i uczniów z Liceum Ogólnokształcącego i CKZiU „Elektryk”, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2, 6 i 8, którzy zachęcali do zabawy klockami lego i robotami zbudowanymi właśnie z nich. W bramie przywitał gości Newton i życzył wszystkim wielu wrażeń, a że było ich mnóstwo, może o tym świadczyć fakt, że uczniom nie spieszyło się do domu i szkoły. Wśród alejek parku przechadzali się wybitni naukowcy: Maria Curie - Skłodowska, Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Tomasz Edison i Albert Einstein. Można było zrobić sobie z nimi zdjęcie, zadać ciekawe pytanie. Oni to również częstowali wszystkich cukierkami i jabłkami. I choć dzień był chłodny, ale za to słoneczny, muszę stwierdzić, że był bardzo udany. Zjedliśmy 300 jabłek i 10 kg cukierków. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Myślę, że spotkamy się znów niedługo....Park Fizyki zaprasza....(red.Małgorzata Sądowska)
Do Hymnu
Nasza szkoła wzięła udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu" w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięło udział 251 uczniów z wszystkich klas. Uczniowie pod dyrekcją pani Joanny Sobczyk zaśpiewali Hymn Państwowy, Rotę i Odę do radości. Przesłuchanie odbyło się 1 kwietnia 2019 roku, a przebieg konkursu nagrywała komisja z Poznania. Natomiast n ostateczne wyniki ogłoszone przez Narodowe Centrum Kultury z Warszawy poczekamy do czerwca. W całym kraju w konkursie bierze udział 300 szkół podstawowych. Konkurs ma na celu uczczenie ogólnopolskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości przez czynny w nich udział oraz doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz pieśni hymnicznych.
Udział w finale Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE
Uczniowie naszej szkoły jako jedyni reprezentowali Nową Sól w finałach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE, które odbyły się 29 marca w żagańskim pałacu. Wiktoria Dziemidok z klasy VIII a wystąpiła w kategorii recytacja, a Kacper Kortz z klasy III a gimnazjum zaprezentował się w kategorii wywiedzione ze słowa. Oboje wybrali wiersze Wisławy Szymborskiej.
Powitanie wiosny
W czwartek 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ WIOSNY. Przyszliśmy do szkoły ubrani bardzo kolorowo. Klasy pierwsze wystroiły się na żółto, czerwono i zielono, klasy drugie i trzecia były pomarańczowe i zielone. Głównym celem tego dnia było rozwijanie u uczniów kreatywności, motywowanie do pracy na rzecz klasy i integracja grupy. Rozpoczęliśmy prezentacjami umiejętności dzieci w ramach Mam Talent. Uczniowie grali na instrumentach, śpiewali, tańczyli, jeździli na deskorolce, kręcili hula hop. Podczas występów powstawała praca plastyczna przygotowywana przez utalentowaną plastycznie uczennicę. W sumie 24 uczniów prezentowało się na scenie. Następnie dzieci podzieliły się na zespoły i przygotowywały Panią Wiosnę wykorzystując technikę kolażu. Zakończyliśmy ten dzień prezentacjami naszych wytworów. Był to miły i radosny czas. (red. Iwona Kałuska)
Klasa 1A z wizytą w Straży Miejskiej
Uczniowie klasy 1A w minionym tygodniu odwiedzili siedzibę Straży Miejskiej. Spotkanie miało charakter edukacyjny i prewencyjny. Dzieci dowiedziały się, czym zajmują się strażnicy miejscy oraz poszerzyły wiedzę o zasadach bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Jedną z atrakcji była możliwość zwiedzenie wszystkich pomieszczeń straży oraz specjalnego samochodu, którym dysponują funkcjonariusze. Jednak, to co najbardziej zaciekawiło uczniów, to monitoring i jego rozmieszczenie w mieście oraz radiostacja, przez którą pierwszoklasiści nawiązali kontakt ze strażnikami będącymi w terenie. Dzieci mogły również poznać wyposażenie, którym posługują się strażnicy i przez chwilę poczuć się jak oni. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od pani strażnik odblaskowe zawieszki do plecaków szkolnych. Było to ciekawe i pouczające spotkanie. red. I.Kałuska
Wielka Liga Czytelników
Uczniowie naszej szkoły wzięli po raz drugi udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”. Polegał on na przeczytaniu 6 książek , a następnie rozwiązaniu testów z ich znajomości. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów, ale ukończyło go jedynie 12 uczestników: Ala Fursiewicz, Julka Pietrzak i Dawid Ćwirko z I a, Michalina Sendłak z I b, Piotr Nowacki z I c, Maja Majczak i Agata Osadzińska z II a, Ola Oparska z II b, Asia Ostapowicz i Wiktor Wilczyński z III a, Weronika Miszczyk z IV a oraz Elwira Andrzejewska z V a. Wszyscy wymienieni otrzymali dyplomy i upominki. Część uczniów po przeczytaniu dodatkowej książki wzięła udział w teście kwalifikacyjnym do etapu powiatowego. 28 lutego w etapie powiatowym naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Ala, Asia i Weronika i zajęła III miejsce, natomiast Elwira „startując” indywidualnie – zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy. Zdjęcia z etapu powiatowego dostępne na stronie „Gazety Lubuskiej”: www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/nowa-sol/2/
Klub Niemarnowania Żywności
Uczniowie klasy 3a przystąpili do ogólnopolskiego programu „Od uprawy do potrawy”, w ramach którego założyli Klub Niemarnowania Żywności. Jako jedna ze stu szkół w Polsce zdobyliśmy również grę edukacyjną „Zakupowe Mistrzostwa”, w którą uczniowie chętnie grają w wolnym czasie. Jednym z zadań Klubu było przeprowadzenie doświadczenia naukowego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych z żywności. Przez kilka dni z produktów spożywczych znajdujących się w butelkach wytworzyły się gazy, co można było zaobserwować poprzez powiększanie się baloników. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z tematem wpływu wyrzucanego jedzenia na środowisko oraz odkryły metody ograniczenia zanieczyszczania środowiska.
Szkolny konkurs recytatorski klas I-III
18 lutego br. odbył się szkolny konkurs recytatorski klas I-III. Występy konkursowe oceniało jury w składzie: B. Bryś, B. Pilz, V. Kostrzewska, L. Zielińska i I. Kałuska. Etap ten miał wyłonić trzech zwycięzców, którzy będą reprezentowali klasy młodsze w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE. Tegorocznymi zwycięzcami zostali Bartosz Wilczyński z kl Ia, Paweł Fic z kl. IIa oraz Dawid Ćwirko z kl. Ia, którzy 7 marca 2019 roku będą recytowali swoje wiersze na etapie powiatowym. Konkurs odbędzie się w Nowosolskim Domu Kultury. Uczniom gratulujemy i życzymy udanej recytatorskiej prezentacji! (red. Iwona Kałuska)
Lekcja angielskiego na wesoło
Uczniowie klasy III c gimnazjum przygotowali projekt z języka angielskiego „English is fun”, w ramach którego przeprowadzili lekcję dla uczniów z klasy I c. Dzieci aktywnie spędziły czas, grając w kalambury, ucząc się przy tym nazw zwierząt egzotycznych i domowych. Najlepszą formą nauki były piosenki angielskie, których uczniowie chętnie się uczyli. Nauka kolorów także nie stanowiła dla nich problemu. Pierwszoklasiści uczyli się emocji metodą fiszek. Wspólnie spędzony czas nauczył dzieci nowych słówek, a także zintegrował starszych uczniów z młodszymi.
Dzień Babci i Dziadka w 1b
Dziadkowie i Babcie to trochę nauczyciele, trochę rodzice i trochę najlepsi przyjaciele. Głośno powiedzieli o tym uczniowie I b, którzy zaprosili swoich najbliższych na uroczystość z okazji ich święta. Na wesoło podzielili się refleksjami na temat Babć i Dziadków i wręczyli upominki. Miłym akcentem było wystąpienie jednego z Dziadków, który podziękował dorosłym za uczestnictwo w życiu ich wnuków, a dzieciom za wspaniałe wystąpienie. Od siebie dziękujemy jeszcze rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku. (red. L. Zielińska)
Projekt karty bankomatowej
Nasza szkoła została zaproszona do udziału w I regionalnym konkursie plastyczno – ekonomicznym ph. " Karta bankomatowa SKO z motywem Świąt Bożego Narodzenia '' zorganizowanym przez SOSW w Nowej Soli. 17 grudnia odbyła się uroczysta gala podsumowująca, na której prace dwóch uczennic z naszej szkoły znalazły się w gronie laureatów: Elwira Andrzejewska zdobyła II miejsce oraz Amelia Bucholska zdobyła wyróżnienie. Każda z nich zaprojektowała kartę bankomatową z elementem świątecznym wykazując się dużą pomysłowością oraz starannością wykonania. Laureatkom życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Babci i Dziadka w Ia
W dniu 7 stycznia 2019 r. uczniowie klasy IA zaprosili swoje babcie oraz dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, aby w szczególny sposób swoim bliskim podziękować za miłość, cierpliwość i poświęcenie. Zaproszeni goście licznie przybyli i ze wzruszeniem odbierali tkliwe słowa wnuków kierowane pod ich adresem. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz upiekli dla gości babkę makową. Po części artystycznej dzieci swoim ukochanym Babciom i Dziadkom złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. (red. Iwona Kałuska)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie