Uczniowie klasy IIIA już po raz trzeci przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Czysty Aniołek”, w której zbieramy artykuły chemiczne i środki czystości dla potrzebujących dzieci. Zaprosiliśmy do współpracy wszystkich uczniów z naszej szkoły i jesteśmy pewni, że zbiórka okaże się sukcesem. Patronat nad akcja objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedsięwzięcie wspierają organizacje i instytucje z naszego miasta. Prosimy zatem o wsparcie naszej akcji, a o jej efektach poinformujemy już niedługo. Tak niewiele trzeba, aby wspomóc inne dzieci! (red. Iwona Kałuska)
Przerwa na czytanie
Nasza szkoła wzięła udział w lubuskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. W ten sposób Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim chce promować czytelnictwo i pokazać dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcić do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. To już "III Przerwa na czytanie" i w tym roku odbyła się 11 maja. Uczniowie "Dwójki" czytali na jednej przerwie, w tym samym czasie, zarówno w siedzibie szkoły przy ul. Staszica, jak i na ul. Gimnazjalnej. W akcji wzięło udział prawie 160 osób.
Zwyciężczyni etapu okręgowego konkursu „Orzeł Biały – nasza duma” w Warszawie
Uczennica Elwira Andrzejewska z kl. IVa wyjechała na uroczysty finał konkursu „Orzeł Biały – nasza duma”, który odbył się w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej. Do Warszawy zostało zaproszonych stu finalistów z opiekunami. Spośród najlepszych zostali wyłonieni laureaci. Uczniowie mieli okazję spotkać się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz z senatorem Janem Rulewskim, który był przewodniczącym komisji konkursowej.
„To bardzo ważne, abyśmy dbali o nasze symbole narodowe" – powiedział marszałek Senatu. "To jednoczy nas, spaja i przypomina o tym, o czym mówi również tytuł konkursu – o naszej dumie. Orzeł biały to nasza duma, biało-czerwona flaga to nasza duma. To, że jesteśmy Polakami to nasza duma” – podkreślił Stanisław Karczewski.
Tegoroczna edycja konkursu plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma”, pod patronatem marszałka Senatu, jest częścią obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem prac jest polskie godło, od Mieszka I do czasów współczesnych. Przewodniczący komisji konkursowej senator Jan Rulewski podkreślił ogrom przedsięwzięcia, jakim była tegoroczna edycja konkursu. W jego przeprowadzenie zaangażowało się 48 senatorów, w ponad 2500 instytucjach oświatowych wykonano około 10000 prac spełniających kryteria udziału w konkursie.
Po uroczystej gali i wysłuchaniu koncertu uczestnicy zwiedzili Senat, a po obiedzie wszyscy udali się na zwiedzanie Zamku Królewskiego.
Występy najmłodszych
Dziewiątego maja nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Fizyki. Do tego dnia uczniowie klasy 3A, 4B i 6A przygotowywali się długo. Scenariusz inscenizacji słowno – muzycznej dopracowywaliśmy do ostatniej chwili. Przedstawienie o tematyce naukowej wprowadziło widzów w tajemnice fizyki, a układ taneczny prezentowany przez trzecioklasistów okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci w opinii zgromadzonych gości zaprezentowały się jak profesjonalny zespół taneczny. Zapraszamy do galerii zdjęć. Red. Iwona Kałuska
Otwarcie Parku Fizyki
Dzisiaj był dla naszej szkoły wyjątkowy dzień, do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy - otwarcie Parku Fizyki - „Centrum Matematyczno-Informatyczno-Przyrodniczego – Odra”, projektu zrealizowanego z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Od dziś jest to integralną częścią „Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego”, systematycznie rozbudowywanego od 2004r. Wszyscy zaproszeni goście, mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów Teatru Impuls prowadzonego przez panią Małgorzatę Bednarek, aktorów Teatru Terminus A Quo, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej z Oddziałami Integracyjnymi przygotowany przez panie: Iwonę Kałuską, Barbarę Andrzejewską i Danutę Brysik.
Na terenie parku goście i uczniowie przyglądali się eksperymentom i wystawom Uniwersytetu Zielonogórskiego, nauczycieli biologii, chemii, fizyki, geografii ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej z Oddziałami Integracyjnymi, uczniów i opiekunów CKZiU „Elektryk”, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i 6. Oprócz tego do dyspozycji wszystkich zwiedzających były urządzenia z działu optyki, hydrostatyki, akustyki i mechaniki, które mogli sprawdzić w konkretnym działaniu.
Magia tego miejsca na pewno spowoduje, że ponownie spotkamy się w Parku Fizyki, do którego, jako gospodarze, zapraszamy bardzo serdecznie. Red. Małgorzata Sądowska
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 V
W dniu 8 maja 2018 w naszej szkole obchodziliśmy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja. Uczniowie klasy VI A zwołali Sejmik Uczniowski. W czasie obrad Sejmiku zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.
Apel uświetnił zespół wokalny ”Wesołe nutki” śpiewając piosenkę pt. ”Myślimy o Polsce” oraz występ Kasi Szymańskiej, która zaśpiewała piosenkę „O mojej ojczyźnie”
Spotkanie z Radosławem Brzózką
Dzięki temu, że klasa 2a jako pierwsza w województwie lubuskim zgłosiła się do programu "Rodzice i Dzieci - Powietrze bez Śmieci" dzisiaj w naszej szkole odbyły się zajęcia pokazowe. Spotkanie prowadził dziennikarz i ambasador tego programu Radosław Brzózka. Pan Radek pokazywał nam jak powstaje smog, co trzeba robić, żeby go nie było i jak ważna jest segregacja śmieci. Po warsztatach były zdjęcia i autografy. To było bardzo naukowe i miłe spotkanie.
Orzeł Biały – Nasza Duma
Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć kółka plastycznego wykonali prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Orzeł Biały – Nasza Duma” zorganizowanym przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży znaczeniem symboli naszej państwowości, a także popularyzacja wiedzy o godle narodowym jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa od początku jego dziejów do czasów obecnych. Zadaniem uczestników było przedstawienie w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła. W poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku odbyła się gala laureatów okręgowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – Nasza Duma”. Oceny prac dokonali heraldyk, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski z UZ oraz dr hab. Alicja Lewicka-Szczegóła, prof. UZ. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła praca przygotowana przez Elwirę Andrzejewską z kl. IV a, Natalia Wyłub z kl. VI a otrzymała wyróżnienie. Natomiast Wiktoria Kolańska z kl. VI a otrzymała upominek za udział. Red. B. Andrzejewska
Najmłodsi z wizytą u ratowników
W dniu 24.04.20218r. nadodrzańską Marinę w Nowej Soli odwiedzili uczniowie klas 1-3. Dzieci zostały przywitane przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki nt. niebezpieczeństw związanych z kąpielą. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy zespoły warsztatowe i pod kierunkiem instruktorów próbowały swoich sił podczas ćwiczeń z manekinem. Praktycznie sprawdziły się w symulowanej rozmowie z dyspozytorem zgłaszając zdarzenie nad wodą. Uczniowie poznali również sprzęt używany przez ratowników w codziennej pracy. Zajęcia spodobały się dzieciom, a niektórzy zachwycili ratowników swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi z pierwszą pomocą. (red. opiekun grupy wiekowej I-III - Iwona Kałuska).
Dzień Ziemi
Dnia 23 kwietnia obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Zieli. Klasy IV - VI rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach: 1. turniej wiedzy o ekologii, 2. ilość osób w klasie z zielonym elementem ubioru, 3. ilość prac - plakatów na temat "Segreguję, sprzątam, czyszczę wciąż o czystej Ziemi myślę". W klasyfikacji ogólnej wygrała klasa IV b, która w nagrodę pojedzie na piknik do SUW w Nowej Soli. W konkursie na plakat wygrali następujący uczniowie: Gabryś Wozowczyk kl.1a, Jakub Drzała kl. 6a i Dominik Duda kl. 4b. Klasy I - III również przyłączyły się do świętowania Dnia Ziemi. Wszyscy mieli element zielony w ubiorze, odbył się turniej ekologiczny, wszystkie klasy przedstawiły Zieloną piosenkę, a na przerwach można było rozwiązywać zielone zagadki. red. M. Augustyniak
Rodzice i Dzieci - Powietrze bez śmieci
Klasa 2a jako jedyna klasa i szkoła w województwie lubuskim wzięła udział w Edukacyjnej Kampanii Społecznej Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pt. „Rodzice i Dzieci - Powietrze bez śmieci” – „Szkoła oddycha wiedzą”. Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Wprowadza tematykę powietrza, jego zanieczyszczeń, smogu oraz sposobów walki z nimi, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Z racji tego, że nasza klasa zgłosiła chęć udziału w programie i zdążyła to zrobić tak jak 1000 innych szkół – otrzymaliśmy AntySmogBox z materiałami dla każdego ucznia, ze scenariuszami 5 lekcji, maseczkami, balonami (inne szkoły miały tylko materiały online). Uczniowie brali udział w zajęciach, przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty, oglądali prezentację, wykonywali prace plastyczno – techniczne i karty pracy, a także mieli zadania domowe, które wykonywali wspólnie z rodzicami. Poszerzali swoją wiedzę przyrodniczą. Zakończeniem naszego projektu będzie spotkanie 7 maja z ambasadorem projektu Radkiem Brzózką, który przyjedzie do naszej szkoły i przeprowadzi lekcję pokazową dla wszystkich klas I-VI. red. Malwina Augustyniak
Wycieczka do Wrocławia
13 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy IIIA i IIIB wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu było Hydropolis – miejsce, w którym technologie multimedialne, różnorodne interaktywne instalacje ukazują wodę z różnych, fascynujących perspektyw. Trzecioklasiści zwiedzali obiekt z przewodnikiem, poznali wnętrze batyskafu, oglądnęli film edukacyjny pt. „Skąd się wzięła woda na ziemi” i wzięli udział w warsztatach nt. właściwości wody. Zamienili się w małych chemików i pracując w zespołach wykonywali doświadczenia, zyskując nową wiedzę i umiejętności. Kolejnymi punktami wycieczki była Hala Stulecia z fontannami i przejście do Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. W ZOO spędziliśmy cztery godziny, a zwiedzanie rozpoczęliśmy od Afrykarium. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie różnego rodzaju ptactwa, małpek, goryli, tapirów, nosorożców, żyraf, niedźwiedzi i dużych kotów: lwów i tygrysów, które wygrzewały się w wiosennym słońcu. Dzieci odwiedziły także zwierzęta „nocne”- nietoperze, węże i małe jaszczurki oraz Motylarnię. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył uczniom wiele radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Pełni nowych wrażeń, około godziny dwudziestej wróciliśmy do Nowej Soli, gdzie na dzieci czekali stęsknieni rodzice. Warto też przypomnieć, że wycieczka odbyła się w piątek, trzynastego i była dla nas wyjątkowa. Zapraszamy do galerii! (red. Iwona Kałuska)
III a w Muzeum
11 kwietnia 2018 roku klasa IIIA odwiedziła Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Uczniowie pod opieką przewodnika obejrzeli zgromadzone zbiory, obrazy, dokumenty, plan miasta oraz wystawę czasową Anety Początek „Fascynacje i pociąg”. Najbardziej interesujący dla trzecioklasistów okazał się pawilon przyrodniczy i zgromadzone tam eksponaty fauny i flory nadodrzańskiej. Pracownicy zaproponowali również dzieciom ciekawą lekcję „Moje Muzeum”, podczas której uczniowie utrwalili podstawowe pojęcia związane z obiektem. Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i podzielenia się nią z rówieśnikami. Trzecioklasiści wzięli także udział w głosowaniu na prace plastyczne biorące udział w konkursie pt. „Drogi do niepodległości”. Zachęcamy wszystkie klasy do odwiedzenia naszego Muzeum, bo ważne jest, aby rozwijać swoją świadomość lokalną, poznać najbliższą okolicę i jej ważne obiekty. (red. Iwona Kałuska)
Edukacja w zakresie pierwszej pomocy
Na zaproszenie uczniów kasy 3A i wychowawczyni dnia 6 kwietnia naszą szkołę odwiedzili strażacy. Tematem spotkania były zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Spotkanie rozpoczęliśmy apelem, który zgromadził klasy II, III, IV, V i VI. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, utrwalili jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej i dowiedzieli, że zawsze muszą być gotowi do niesienia pomocy osobom w stanie zagrożenia zdrowia czy życia. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy i pod opieką zaproszonych strażaków oraz nauczycieli p. Małgorzaty Graczyk i p. Iwony Kałuskiej przeszły na zajęcia warsztatowe do sali gimnastycznej oraz do klas. Tam zdobywali praktyczną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w trudnych sytuacjach, niezależnie od tego, w jakim miejscu się one wydarzą. Zajęcia okazały się interesujące i rozwinęły samodzielność uczniów w tego typu działaniach. Zapraszamy do galerii. red. Iwona Kałuska
Niebieski Dzień Wiedzy o Autyzmie
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w czwartek. Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, nauczyciele - organizatorzy tego dnia przygotowali gazetki tematyczne. Zostały one umieszczone na szkolnych korytarzach. Większość uczniów i nauczycieli na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem przyszło do szkoły z niebieskim elementem garderoby, a każdy uczeń na pierwszych zajęciach otrzymał niebieską rączkę, która miała wyrażać naszą akceptację, zrozumienie i wsparcie. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy. Ważne jest, aby być sobą i znaleźć swoje miejsce w świecie. red. Iwona Kałuska
Wernisaż w Muzeum Miejskim
Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprosiło uczniów do udziału w konkursie plastycznym ph. „Drogi do niepodległości”. Nasi uczniowie wykonali plakaty i wzięli udział w otwarciu wernisażu w Muzeum. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy oraz do oddania głosu na prace naszych uczniów do końca kwietnia. Cztery najlepsze prace zostaną wydane jako widokówki przez Muzeum. red. B. Andrzejewska
Znów jesteśmy na podium!
Uczniowie naszej szkoły od kilku lat już trenują bocci. Systematyczne treningi dają efekty w postaci wysokich lokat na turniejach. Tak było i tym razem. Drużyna, w której warto dodać są także nowi zawodnicy, zajęła po trudnej walce III miejsce w VIII Integracyjnym Turnieju Bocci "Puchar Wiosny 2018". Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów. red. Ludmiła Zielińska
Sukcesy plastyczne
Nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym na plakat promujący twórczość Zbigniewa Herberta zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ,,Spożywczak” w Nowej Soli. Prace naszych uczniów zostały docenione i nagrodzone. Krzysztof Wilczyński za wykonanie plakatu do wiersza ,,Nike się waha” otrzymał nagrodę, a Jeremiasz Czajkowski za pracę do wiersza ,,Pan od przyrody” otrzymał wyróżnienie. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (red. B. Andrzejewska)
Witamy Wiosnę
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, na którą każdy z nas czeka z utęsknieniem. W grupie wiekowej I-III pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w sposób urozmaicony i kolorowy. Głównym celem w tym dniu była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, a także wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Bardzo ważne w tym dniu okazało się przebranie dzieci w wiosenne kolory i fantazyjne fryzury wykonane specjalnie na powitanie wiosny . Najpierw uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach i przygotowywali prace plastyczno-techniczne na konkurs. Następnie wszyscy zgromadzili się na pierwszym piętrze i obejrzeli inscenizację poetycko-muzyczną pt. „Idzie Wiosna” przygotowaną przez uczniów klasy IIA. W apelu wzięli udział również pierwszoklasiści, którzy podczas spaceru szukali pierwszych oznak tej cudownej pory roku. Kolejnym punktem dnia był udział uczniów w konkursie „Mam Talent”, gdzie dzieci młodsze reprezentowali m.in. Roksana Grządzielska, Bianka Siring, Aleksandra Pukacka, Jakub Ast, Jagoda Machowiak, Emilia Sietnik. Dziękujemy publiczności za gorące brawa, a uczniom za przygotowanie występów! Zapraszamy do galerii. (opiekun grupy wiekowej I-III Iwona Kałuska)
Wiosna w II a
To był pracowity okres dla całej klasy. Najpierw przygotowania do wiosennego przedstawienia. Nauka ról i piosenki na pamięć, przygotowanie scenografii i strojów. Następnie wykonanie różnych wiosennych dekoracji. Najwięcej czasu zajęło drugoklasistom przygotowanie pierwszych lapbooków. Pracy było dużo, ale efekt końcowy zadowalający.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie