W czwartek, na zaproszenie uczniów klasy 1A, odwiedzili naszą szkołę przedstawiciele Straży Pożarnej w Nowej Soli, panowie Krzysztof Bartlewski i Marcin Kaliciak. Strażacy przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznych ferii zimowych, przypomnieli numery telefonów alarmowych, omówili bezpieczne miejsca do zabaw – z dala od jezdni i zbiorników wodnych. Następnie pierwszoklasiści oglądnęli film instruktażowy na temat właściwego udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Ponadto uczniowie przeszli praktyczny kurs udzielania pierwszej pomocy. Wizyta strażaków wywarła na uczniach duże i pozytywne wrażenie. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana dzieciom z pewnością przyda się w życiu codziennym, gdyż dzięki temu można uratować ludzkie życie. (red. Iwona Kałuska)
Spotkanie z leśnikiem
Na zaproszenie uczniów klas I-III odwiedziła nas pani Beata Kątna - przedstawicielka Nadleśnictwa Nowa Sól. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z pracą leśnika i środowiskiem lasu. Pani Beata rozmawiała z uczniami na temat zwierząt żyjących w lesie, roślin chronionych i zachowania bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i dotknąć poroża jelenia, łosia i sarny. Dowiedzieli się m.in. ile powierzchni naszego kraju zajmują lasy i czy wycince podlegają tylko chore drzewa. To było owocne spotkanie i zakończyło się projekcją filmu, z którego wypłynęło najważniejsze przesłanie: „To człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy”. Po spotkaniu uczniowie w grupach kontynuowali pracę, przygotowując makiety o warstwach lasu. (red. Iwona Kałuska)
Książka pod choinkę
Święta tuż, tuż. Pora zatem na rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pod hasłem : „A może książka pod choinkę”. Wśród prac, które napłynęły dominowały prace naszych najmłodszych. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ciekawa forma plastyczna, ciekawe teksty i przede wszystkim samodzielność wykonania, to główne kryteria oceny. Miło mi zakomunikować werdykt jury.
W kategorii klas I – III pierwsze miejsce zdobył Gabryś Wozowczyk z kl. II a, drugie miejsce – Lenka Kromer z kl. I c, na trzecim miejscu znalazła się Maja Majczak z kl. II a. W kategorii klas starszych laureatami zostali: Elwira Andrzejewska z kl. V a ex aequo z Wiktorią Kolańską z kl. VII a - miejsce, drugie miejsce zdobył Krzysztof Dmytrak z kl. VII a.
Zgodnie z zapowiedzią wszystkie prace konkursowe wracają do autorów i stanowić będą cudowne prezenty świąteczne dla najbliższych - o czym informuje życząc WSZYSTKIM wesołych, radosnych i spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia organizatorka konkursu
Jolanta Pietruszewska - Geppert
Zesłańcy Sybiru – odkrywanie prawdy historycznej
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział już w VIII edycji wojewódzkiego konkursu ph. ,, Powojenne losy zesłańców Sybiru” pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Organizatorami byli: Oddział Związku Sybiraków i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.W tegorocznej edycji zadaniem uczniów było przedstawienie w pracy plastycznej powojennych losów Sybiraków po powrocie do ojczyzny. Związek Sybiraków organizując konkurs chce, aby wśród kolejnych pokoleń nie zaginęła pamięć o tych, którzy walczyli, ponosili wielki trud oraz płacili niewyobrażalną cenę, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością. W naszej szkole 6.12.2018r. zostało zorganizowane spotkanie naszych uczniów biorących udział w konkursie z panią Danutą Cygan, prezesem Związku Sybiraków w Nowej Soli. Młodzi artyści usłyszeli wspomnienia z wojennych, a także powojennych trudnych chwil oraz otrzymali nagrody. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach plastycznych.
Sukcesy w konkursie plastycznym
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym ph. ,,Ciekawe pejzaże miejskie i wiejskie w mojej okolicy” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Nowej Soli. Uczniowie wykonali prace w dowolnych, bardzo ciekawych technikach wykazując się wysokim poziomem uzdolnień plastycznych. Nagrodzonych zostało sześcioro artystów:
w kategorii kl. IV – V
Weronika Mosorzewska kl. Vb zajęła I miejsce
Oskar Kałwiński kl. IVb – V miejsce
Amelia Bucholska kl. Vb – wyróżnienie
Katarzyna Szymańska kl. Vb – wyróżnienie
Oliwia Bartlewska kl. IV a – wyróżnienie
w kategorii kl. VI – VIII
Dobrosława Sietnik kl. VIa zdobyła II miejsce
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.
Dyktando dla Niepodległej
W listopadzie, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole miało miejsce wiele wydarzeń związanych z tą ważną datą. Zostało też przeprowadzone "Dyktando dla Niepodległej", w którym wzięły udział dwuosobowe zespoły z klas IV - VII. Zadaniem drużyn, w pierwszej części, było napisanie ze słuchu dyktowanego tekstu, a w drugiej części - wskazanie właściwych odpowiedzi. Liczyła się znajomość zasad ortografii i interpunkcji. Prawie "bezbłędny" okazał się team z klasy V b - Weronika Mosorzewska i Dominik Duda. Pozostałe drużyny zaprezentowały bardzo wyrównany poziom i wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za podjęcie wyzwania. red. K. Boruszewska
Święto Misia
26 listopada 2018 roku, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli na zajęcia swoje ulubione maskotki, które zasiadły obok siebie na ławeczkach. Razem 86 pluszaków. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie, towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy. Ważne w tym dniu było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są miłość, przyjaźń, ciepło i dzieciństwo. Po wspólnej zabawie wybraliśmy największego i najmniejszego misia, najbardziej wytartego, kolorowego i puszystego, a ich właścicielom wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy. Wszystkim dzieciom gratulujemy! red. Iwona Kałuska
Wolontariat - porządki na cmentarzu
27 października wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu jak co roku porządkowali groby na nowosolskim cmentarzu. Następnie zapalono na nich znicze zebrane podczas szkolnej zbiórki. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tę akcję i zakupili potrzebne znicze.
Czytaliśmy dla Niepodległej
Stulecie niepodległości można świętować w różny sposób. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości grupa uczniów z klas V b i VII a pod kierunkiem polonistek Katarzyny Boruszewskiej i Jolanty Pietruszewskiej – Geppert przedstawiła swoim młodszym i starszym kolegom program poetycki prezentujący wachlarz wierszy patriotycznych takich poetów, jak Ignacy Krasicki, Władysław Bełza, Leopold Staff, Antoni Słonimski czy Wisława Szymborska i wielu innych. Prezentacji poezji towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina.
„Bomba Witaminowa” w IA
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, poznaliśmy warzywa i owoce oraz ich znaczenie dla naszych rganizmów. Dlatego też postanowiliśmy zrobić sok. Uczniowie przynieśli jabłka i marchewki i samodzielnie, po ich umyciu, w zespołach wyciskali sok. Następnie wszyscy wspólnie zjedliśmy swoje śniadania popijając je zdrowym sokiem owocowo-warzywnym. Był pyszny! Zapraszamy do galerii. red. Iwona Kałuska
Twórczość plastyczna naszą pasją
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach VII Regionalnego Biennale Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „ Rodzina daleka i bliska” ogłoszonym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim . Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych: pastele, farby akrylowe, collage. Wśród prac docenionych znalazły się prace dwóch naszych uczennic: Amandy Zwarycz z kl. Vb oraz Elwiry Andrzejewskiej z kl. Va, które zdobyły nagrody. Prace były pomysłowe, oryginalne, pełne emocji, która jest istotą każdej wypowiedzi artystycznej. Wręczenie nagród odbyło się w trakcie uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej 20 października 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie plastyki.
I A w Biblusiu
Zgodnie ztematyką realizowaną na zajęciach zintegrowanych, uczniowie klasy 1A wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli, oddziału dla dzieci. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Omówiła zasady korzystania z biblioteki - sposób zapisu czytelnika i wypożyczania książek. Przedstawiła księgozbiór biblioteczny, oprowadziła uczniów po jego działach, zaprezentowała nowości, poleciła książki do czytania. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „W świecie bajek i baśni”. Pracowali w zespołach wykonując szereg ciekawych zadań. Utrwalili znane już dzieciom utwory i poznali nowe, mniej znane, do czytania których zachęcały panie bibliotekarki. W ciszy wysłuchali, czytanej przez panią Alicję, bajki „ O rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina. Na zakończenie każdy uczeń wypowiedział swoje życzenie i złowił rybkę, co pozwoli na jego spełnienie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wizyty i na pewno zaplanujemy kolejne wyjście do Biblusia już w przyszłym roku. Red. Iwona Kałuska
Bicie Rekordu w RKO
We wtorek 16 października uczniowie z klasy II a, II b, III a oraz z klas IV-VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Bicia Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, której organizatorem była Fundacja WOŚP. Od wielu lat w „Dwójce” uczniowie ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy w ramach szkoleń „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Ta akcja jest takim sprawdzianem zdobytych umiejętności. W sumie w akcji wzięło udział ok. 100 uczniów. Każda klasa przy swoim stanowisku miała opiekuna ze Szkolnego Koła PCK, który czuwał nad sprawnym wykonywaniem RKO.
100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
Uczniowie klasy 1A przyłączyli się do Ogólnopolskiego Projektu: 100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Każdy uczeń indywidualnie zaprojektował widokówkę przedstawiającą nasze miasto. W widocznym miejscu umieścił napis I'M PROUD TO BE POLISH, nazwę szkoły i Nowej Soli. Następnie kartki przekazaliśmy uczniom klas starszych, którzy w języku angielskim wpisali w nie pozdrowienia od nas, dla innych uczestników projektu. Wieści o naszym mieście i szkole „poszły” w Polskę! My również otrzymujemy pocztówki, z których stworzymy wspaniałą galerię, pokazującą jak piękna jest nasza Polska. Uczcijmy to ważne wydarzenie w wyjątkowy sposób. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pani Ludmiła Karabin. Red. Iwona Kałuska
Lekcja przyrody w Bajkowej Zagrodzie
W poniedziałek 8 października klasy 1a i 1b wybrały się na jesienną wycieczkę. Pierwszym punktem wyprawy był zielonogórski Ogród Botaniczny i lekcja przyrodnicza przeprowadzona przez przewodnika. To miejsce warto odwiedzić każdą porą roku! Po zabawie w Bajkowej Zagrodzie dzieci obejrzały w kinie piękną historię o tym, że przyjaźnie z dzieciństwa są tymi najpiękniejszymi i potrafią nam wskazać to, co w życiu jest najważniejsze. Uczniowie klas 1a i 1b polecają film "Krzysiu, gdzie jesteś?"
Lekcja współpracy
Dziś po raz kolejny uczniowie klasy 1A pracowali w grupach i uczyli się klasyfikować drzewa, dobierać odpowiednie liście i owoce. Każdy próbował swoich sił przy planowaniu, szkicowaniu i rysowaniu. Jednak najważniejsza okazała się umiejętność komunikowania i współdziałania, czego pierwszoklasiści dopiero doświadczają. Na koniec zajęć poszczególne grupy podsumowały swoją pracę dokonując samooceny oraz oceny koleżeńskiej. Nasze atlasy i księgi drzew wyeksponowaliśmy na korytarzu i zachęcamy wszystkich do ich oglądania. (red. Iwona Kałuska)
Ślubowanie klas pierwszych
3 października był bardzo ważnym dniem w naszym szkolnym kalendarzu. To właśnie dzisiaj pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Cała uroczystość przebiegła szybko i sprawnie. Uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny, a napięcie rozładowali wykonując kilka wesołych piosenek. Rodzice i dziadkowie dumnie patrzyli w ich stronę. Od dzisiaj są pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej i zamierzają pokazać, że będą przestrzegać tego, co ślubowali! Red. Iwona Kałuska
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Klasa 3a wzięła udział w obchodach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Były różne gry i karty pracy: memory, puzzle z porami roku, malowanki, słupki i zadania z treścią. Uczniowie mogli powtarzać tabliczkę ucząc się krótkich rymowanek. W grupach uczniowie grali i utrwalali tabliczkę mnożenia dobrze się bawiąc. Każdy otrzymał małą tabliczkę mnożenia na pamiątkę. To była wesoła lekcja.
Pierwszoklasiści z odblaskami
W minionym tygodniu odwiedziły naszą szkołę Panie Policjantki oraz Mrówka. Dzieci dowiedziały się wielu ważnych i ciekawych rzeczy. Policjantki opowiadały o bezpieczeństwie na drodze i o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na dzieci na co dzień. Uczniowie zrozumieli, jak ważne jest zakładanie, podczas jazdy samochodem, pasów bezpieczeństwa oraz zaliczyli praktyczny kurs przechodzenia przez ulicę. Od gości w prezencie pierwszoklasiści dostali kamizelki odblaskowe, opaski na rękę oraz książeczkę edukacyjną. To było bardzo udane spotkanie! red. Iwona Kałuska
Bezpiecznie do szkoły
Uczniowie klasy I a wraz ze swoimi nauczycielkami 11.09.2018 odbyli pierwszą wycieczkę na przejście uliczne z sygnalizacją świetlną i inne przejścia. Uczyli się w praktyczny sposób zastosowania wierszyka Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Przećwiczenie zachowania na przejściach dla pieszych pozwoli im na bezpieczną drogę do szkoły i nie tylko. Przy okazji omawiali znaki drogowe znajdujące się w okolicy. Wycieczka edukacyjna jest najlepszą formą przećwiczenia teorii w praktyce (wych. Iwona Kałuska)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie